Jūsu pirkumu grozs ir tukšs!
TAUKI ir glicerīna un taukskābju esteri (triglicerīdi) - organiskas dabasvielas, kas pieder pie lipīdiem. Tauki cilvēka gremošanas traktā sašķeļas glicerīnā un taukskābēs, kuras uzsūcas asinīs un limfā, un organisms tās izmanto, lai veidotu jaunus taukus, kuriem ir specifiskas īpašības, kas raksturīgas dažādiem audiem un orgāniem.
Tauki kopā ar olbaltumvielām un ogļhidrātiem ir dzīvo organismu šūnu sastāva pamatā. Tauki ir ļoti svarīgi cilvēka augšanai un iekšējām funkcijām, tai skaitā muskuļu augšanai un testosterona sintēzei.
Tauki organismā atrodami divās formās. No vienas puses tie ietilpst dažādu audu un šūnu (citoplazamas un šunapvalka) sastāvā. Šādus taukus sauc par strukturālajiem taukiem. Šie taukaudi veido hormonus. No otras puses, liels tauku daudzums nogulsnējas audos. Šie tauki ir tā saucamie rezerves tauki - enerģijas avots (tauku rezerves), kas sakopotas taukaudos zem ādas, ap iekšējiem orgāniem un citur. Rezerves tauku daudzums zemādas taukaudos mainās atkarībā no uztura, vecuma un citiem faktoriem. Tā kā taukiem ir zema siltumvadītspēja, tie tiek izmantoti organisma siltumizolācijas nodrošināšanai, kā arī mehāniskai dažu jutīgu orgānu (nieru, acu) izolācijai. Tauki ir nepieciešami vairāku taukos šķīstošo vitamīnu (A, D, E, K) uzņemšanai. Tauki vajadzīgi normālai smadzeņu darbībai, ādas un matu veselībai.
Izšķir piesātinātās, nepiesātinātās taukskābes un transtaukskābes. Gan piesātinātās, gan nepiesātinātās taukskābes nodrošina organismu ar enerģiju, aizsargslāņu veidošanos un vitamīnu uzsūkšanos, taču tikai nepiesātinātās taukskābes veido bioloģiski aktīvās vielas un šūnu membrānas. Līdz ar to nepiesātinātās taukskābes ir obligāti jāuzņem.
Tādējādi trans taukskābes ir sastopamas daudzos rūpnieciski ražotos pārtikas produktos: krējuma izstrādājumos, margarīnā, augu tauku maisījumos un pastās, saldējumos, maizē, saldajos batoniņos, desertos, cepumos, pīrāgos, kūkās, konfektēs, bulciņās, kā arī ceptos, eļļā gatavotos pārtikas produktos, pusfabrikātos. Daudzi pētījumi pierāda, ka trans taukskābes, tāpat kā piesātinātās taukskābes paaugstina „sliktā” holesterīna līmeni asinīs, tādējādi palielinot koronārās sirds slimības risku. Bet atšķirībā no piesātinātajām taukskābēm, trans taukskābes samazina „labā” holesterīna līmeni un paaugstina asins triglicerīdu līmeni, kas ir saistīts ar paaugstinātu koronārās sirds slimības risku.
Tātad līdzvērtīgs daudzums (vienā gramā) trans taukskābju var palielināt koronārās sirds slimības risku vairāk, nekā piesātinātās taukskābes. Respektīvi, trans taukskābēm ir dubultnegatīva ietekme uz organismu: tie ļoti viegli uzkrājas zemādas tauku slānī, kā jau tauki un otrkārt tie palielina risku saslimt ar sirds un asinsvadu slimībām.
Ieteicamais tauku daudzums dienā ir 25% - 30% no kopējā uzņemtās enerģijas daudzuma. Ja mērķis ir liesa muskuļu masa vai liekā svara samazināšana, tad tauku dienas devai jābūt 0,5 - 0,8 g uz 1 kg ķermeņa masas. Pie tam cilvēkiem ar lieko svaru šis daudzums nav jārēķina uz liekajiem kilogramiem, no kuriem ir vēlme atbrīvoties, bet uz normālu ķermeņa masu (rupji rēķinot, no auguma cm atņemot 100). Uzņemot vairāk tauku, nekā nepieciešams, tie organismā veido enerģijas rezervi un šis process var novest pie slimības - aptaukošanās. Glikozes (ogļhidrātu šķelšanas produkts) pārpalikums arī uzkrājas tauku veidā, veicinot aptaukošanos.
Tauki ir daudz koncentrētāks enerģijas avots par ogļhidrātiem vai olbaltumvielām - 1 g tauku dod 9 kcal. Līdz ar to, lai atbrīvotos no 1 g tauku, ir jāveic divreiz ilgstošāks un intensīvāks darbs.
Lielāko daļu tauku cilvēkam būtu jāuzņem kā mononepiesātinātie tauki (Omega-9). Labākais Omega-9 avots ir extra virgin rapšu eļļa (dēļ tā, ka tajā ir Omega-6 un nepilnīgā Omega-3) vai olīveļļa. Savukārt labākais Omega-3 avots ir zivju eļļa, jo tajā ir EPA un DHA (Omega-3 grupas taukskābes, kuras nav citos Omega-3 avotos).
Lai atbrīvotos no liekā svara, ir nepieciešams ierobežot ogļhidrātu un tauku daudzumu pārtikā – jārada kaloriju deficīts, respektīvi, jāuzņem mazāk kaloriju, nekā tiek patērēts diennakts laikā. Kā palīglīdzekli mērķa sasniegšanai var izmantot tauku dedzinātājus, taču tas nav nekāds brīnumlīdzeklis un neievērojot zelta likumu – kaloriju iztrūkumu, rezultāti izpaliks.
Atbilstoši mērķim - vai nu tas būtu muskuļu masas palielināšana vai liekā svara samazināšana - sabalansēts un pilnvērtīgs uzturs ir panākumu atslēga: REAL MEAL - REAL DEAL!
Avots:
1. https://lv.wikipedia.org
2. https://www.ldusa.lv
3. https://www.neslimo.lv
4. https://www.irlaiks.lv
5. https://www.pareizs-uzturs.com
Jūsu komentārs